25. oktober 2024
Slušateljice in slušatelji študijskega krožka Skriti biseri Slovenije so se v petek, 25. oktobra 2024, z vlakom zapeljali na svojo prvo ekskurzijo.
General in pesnik Rudolf Maister Vojanov, obranitelj slovenske severne meje, se je rodil 29. marca 1874 v Kamniku in umrl 26. julija 1934 na Uncu pri Rakeku. Leta 2024 tako zaznamujemo 150. obletnico njegovega rojstva in 90. obletnico njegove smrti.
Vlada Republike Slovenije se spominu na generala Maistra in v čast njegovim izjemnim zaslugam za slovenski narod poklanja z razglasitvijo leta 2024 za leto generala Rudolfa Maistra.
Glavni poudarek ekskurzije je bil obisk Maistrove rojstne hiše v Kamnik, kakor tudi spoznavanje dediščine enega izmed naših največjih arhitektov Jožeta Plečnika.
S Plečnikovo dediščino smo se srečali že takoj ob izstopu z vlaka na železniškem postajališču Kamnik-mesto, ki stoji ob železniški progi na južni strani tunela pod Žalskim hribom v severozahodnem delu mestnega jedra. Podolgovat objekt s plitvo dvokapnico, s stebrno lopo ob dveh straneh, z dostopnim polkrožnim stopniščem in fasado iz kamnitih kvadrov je delo arhitektov Glanza in Plečnika.
Le nekaj sto metrov naprej leži na zahodnem robu mestnega jedra baročna cerkev sv. Jakoba iz 1695-1703, v osnovi iz 15. stol. Bogato baročno opremo sta ji vdihnila Valentin Metzinger in Matevž Langus.
Našo pozornost smo namenili kapeli Božjega groba (1956), ki je delo arhitekta Plečnika. ki je v zadnjih letih svojega življenja veliko ustvarjal tudi v Kamniku in okolici. »Načrte za kapelo je naredil leta 1952. Polna je simbolike: že portalni vhod iz hodnika; osnovna ideja je šotor, na kar nakazuje strop z borduro v obliki, ki je značilen okras tekstilnega tipa. Strop je okrašen s trto, simbolom Kristusa: »Jaz sem trta, vi mladike« (prim. Jn 15), ki se na sprednjem delu zaključuje z zadnjimi Jezusovimi besedami na križu: »Dopolnjeno je!« (Jn 19,30). Lučke po stenah v obliki nemških čelad spominjajo na nemško okupacijo in predstavljajo sijoče zvezde miru in sprave; 56 jih je, kajti leta 1956 je bila kapela dokončana. Tabernakelj je iz enega kosa kamna, marmorja iz Podpeči, in predstavlja Kristusov skalni grob, za njim pa je veliko sonce, ki že nakazuje zarjo »tretjega dne« – Gospodovo vstajenje, veliko noč, zmago življenja.« (Vir: https://franciskani-kamnik.si/wp/kapela-bozjega-groba/)
Po odlični kavi v Veronikini kavarni na Glavnem trgu smo se razdelili v dve skupini. Prva skupina si je ogledala Maistrovo rojstno hišo, z drugo pa smo se povzpeli na Mali grad ter se sprehodili po Šutni mimo znamenitih hiš, ki jih krasijo spominske plošče kamniških ustvarjalcev z različnih področij.
Ob zaključku ekskurzije smo se ustavili še sredi Glavnega trga ob vodnjaku iz istrskega marmorja, ki je oblikovan kot obelisk z dvema vodnima koritoma. Vodnjak je postavil Ljudski odbor mesta Kamnik leta 1955. Kot avtorji so se podpisali arhitekt A. Bitenc ter kiparja B. Pengov in V. Bratuž.
Prevzela pa nas je tudi hiša na Maistrovi ulici 2. Gre za starejšo, večkrat prezidano nadstropno hišo, ki je novo arhitekturno vrednost dobila s Plečnikov predelavo fasad v sgraffito tehniki leta 1954.
Besedilo in fotografije Alenka Veber, mentorica ŠK Skriti biseri Slovenije


